שברי מאמץ –כיצד ניתן למנוע אותם?

שברי המאמץ מהווים אומנם את אחת מפציעות הספורט הנפוצות ביותר בקרב ספורטאים, ובעיקר בקרב אצנים, אך הם עלולים להופיע אצל כל אחד ואחת מאיתנו כתוצאה מפעילות יתר ומאומצת של הגוף. שברי מאמץ הנוצרים כתוצאה מאי הסתגלות רקמות הגוף לסוג המאמץ אותו אתם מבצעים, עלולים לבוא לידי ביטוי במספר דרגות, כאשר בדרגה החמורה ביותר הדבר עלול להוביל לניתוח האדם הסובל משברי המאמץ. זכרו- חימום שרירי הגוף בטרם מאמץ גופני יסייע לכם להתמודד עם כאבי שרירים, לרבות, כאבי צוואר ותחושה של שרירי גוף תפוסים.

במידה וגם אתם עוסקים בפעילות ספורטיבית כזו או אחרת באופן קבוע ותדיר, מומלץ ליישם את ההמלצות הבאות אשר יסייעו לכם למנוע את הופעתם של שברי המאמץ.

  • בניית תכנית אימונים אישית- כל אדם המעוניין לעסוק בפעילות ספורטיבית טוב יעשה אם יפנה לאיש מקצוע המתמחה בבניית תכנית אימון אישיות. תכנית אימון זו מותאמת למצבו הגופני של המתאמן, למשקל גופו ובעיקר לכושרו הגופני.
  • התאמת נעלי ספורט- כף הרגל היא ללא ספק מרכז משקל הגוף במהלך קיום פעילות גופנית מכל סוג שהוא. הקפידו על התאמת נעלי ספורט ובמידת הצורך עשו שימוש גם במדרסים התואמים את כף רגלכם.
  • שינה רציפה – מחקרים שונים מצביעים על קשר ישיר בין הופעת הסידן בגוף לבין איכויות השינה שלנו. הקפדה על שינה רציפה מאפשרת לגוף לספוג את הסידן באמצעות עצמות הגוף, וכמו כן, מפחיתה באופן משמעותי את הסיכון להופעת שברי המאמץ.
  • הפסקת פעילות ומנוחה- אנשים העוסקים בפעילות ספורטיבית סדירה חייבים לאמץ לעצמם תקופות קצרות של השהיית הפעילות ומתן מנוחה לגוף. כמו כן, מומלץ להעניק לגוף טיפולי עיסוי מקצועיים במהלך תקופות השהיית הפעילות.
  • בניית תפריט אישי- לצד בניית תכנית האימון האישית מומלץ לבנות תפריט תזונה אישי התואם את סוג הדם שלכם, משקלכם ומצב בריאותכם הכללי. תפריט זה מומלץ לבנות באמצעות תזונאי ספורט המתמחה בבניית תפריטי אישי לאנשים העוסקים בפעילות ספורטיבית כחלק מאורח חייהם.
  • פיתוח הרגלי אימון נכונים- במידה וגם אתם עוסקים בפעילות גופנית כזו או אחרת, הפקידו על חימום שרירי הגוף בטרם כל פעילות. חימום שרירי הגוף המתבצע לפני או אחרי האימון עוזר לכלל מפרקי הגוף לעמוד בעומס האימון, וכפועל יוצא מכך להפחית את הסיכון לשברי מאמץ. במהלך החימום הקפידו להניע את כל חלקי הגוף, לרבות, שרירי הצוואר, וזאת על מנת להימנע מהופעת כאבי צוואר בגמר האימון.

לסיכום, שמירה מקסימאלית על הגוף במסגרת תכנון קפדני של תכניות האימון ובניית תפריט תזונה הולם, יאפשרו לכל אחד ואחת מכם, העוסק בפעילות ספורטיבית סדירה להימנע מהופעת שברי מאמץ.

© 2020 Health Center Online