עיסוק בספורט ללא שחיקה

ממחקרים שנעשים לאורך השנים עולה חשיבותם הרבה של הספורט והפעילות הגופנית לשמירה על גופנו ובריאותנו. אם בעבר העיסוק בספורט היה מנת חלקם של הספורטאים המקצועיים כאשר אנשים מן השורה הסתפקו לכל היותר בהליכה (ספורט מצויין בפני עצמו), היום יותר ויותר אנשים מחפשים לאתגר את עצמם בענפי ספורט אינטנסיביים יותר כגון ריצה, אימונים במכון כושר, משחקי כדור שונים ועוד. הספורט מהווה נקודת חיבור בין ילדים להוריהם וכאשר הספורט נעשה כפעילות משפחתית יש בכך ערך מוסף של גיבוש המשפחה, מציאת מכנה משותף לכולם, והפיכת הספורט לדרך חיים.

ביצוע פעילות גופנית בצורה נכונה

לעיתים, מתוך התלהבות ורצון להכנס לחווייה הספורטיבית של הריצה או המשחק, אנשים נוטים לשכוח שלב מאוד חשוב לפני פעילות ספורטיבית מאומצת והוא החימום. ריצה, למשל, חייבת להתחיל בהליכה שהופכת תוך מספר דקות לריצה קלילה ורק לאחר מכן הריצה מגיעה לשיא מהירותה. לפני שמשחקים משחק כדורסל אינטנסיבי יש לעשות תרגילים להארכת השרירים ולחימום הגוף. ביצוע פעילות ללא חימום עשויה לגרום לתופעה לא נעימה של דלקת בגיד אכילס. דלקת בגיד אכילס באה לידי ביטוי בכאבים באזור הקרסול בו נמצא גיד אכילס. כאשר ישנה דלקת הכאבים הם חזקים וקשה לבצע פעילות כרגיל. לכל היותר יהיה ניתן לבצע פעילות איטית כמו הליכה איטית או תרגילי גמישות או כוח שאינם דורשים דריכה אינטנסיבית על הרגליים. כאשר מופיעה הדלקת מומלץ לחבוש את הקרסול או לכסות אותו ברצועה שתחמם את אזור הגיד ותביא להחלמה מהירה יותר.

לא להשבר מהמאמץ

ככל שאנשים מתמידים יותר בפעילות גופנית שנעשית בצורה נכונה והדרגתית שאינה מביאה לשחיקה, כך הסיכוי שלהם לסיים את היום עם שברי מאמץ הוא קטן יותר. שברי מאמץ נוצרים משתי סיבות עיקריות: מצב לא תקין של העצם שגורם להחלשותה גם בעקבות חיים סטנדרטיים ללא פעולות מאמצות במיוחד כמו אוסטיאופורוזיס או בעקבות חוסר בפעילות גופנית באופן סדיר יחד עם משקל עודף. משקל עודף משמעותית גורם לעצם להשחק ונוצרים בה סדקים קטנים. שברים אלה אמנם קטנים אך גורמים לכאבים ומפריעים לאיכות החיים.

במאמר הבאנו שתי דוגמאות לתופעות לא נעימות אשר מפריעות בקיום אורח חיים תקין וספורטיבי. שילוב של תזונה נכונה המסייעת בשמירה על משקל תקין, פעילות גופנית סדירה הכוללת גם את שלב החימום ורצועות אלסטיות בהן עושים שימוש בזמן או לאחר פעילות אינטנסיבית ישמרו על גופנו מפני תופעות וכאבים בלתי צפויים.

© 2020 Health Center Online