מצבי רוח במהלך הריון ולידה

תקופת ההיריון והלידה נמנית ללא ספק על המרגשות והמשמחות בחיים. ואולם, במקביל לשמחה מופיעים בתקופה זו גם קשת רחבה של מצבי רוח הנעים בין שלווה ורוגע, חוסר שקט ומתחים, כעסים ואף תחושות דיכאוניות. טרם ביצוע בדיקות היריון והכניסה לכל התהליך, חשוב לדעת כי מצבי רוח שונים ומתחלפים הינם חלק טבעי ממהלך ההיריון, ושבמקרים רבים ניתן לסייע באיזון התחושות והרגעתן.

הגורמים למצבי רוח במהלך ההיריון

מצבי הרוח המאפיינים את תקופת ההיריון והלידה קשורים במספר סיבות עיקריות:

  • חששות בריאותיים – נובעים משלל הבדיקות הנדרשות בתקופה זו, וממגוון המצבים הרפואיים שהאישה חשופה אליהם, מה שיוצר חשש לשלום התינוק. כמו כן, נשים רבות חוששות בעיקר בהריונן הראשון מפני הלא נודע הכרוך בלידה.
  • חששות סביבתיים – הבאת ילד לעולם מעלה סוגיות ופחדים קיומיים, הקשורים בדרך כלל לתחום הכלכלי. לכך מתלווה החשש מפני שינויי חיים הקשורים בגידולו של ילד, השפעתם על המערכת הזוגית ואובדן העצמאות של האישה.
  • תחושת חוסר שליטה – נשים רבות חוות תחושות של חוסר אונים וחוסר שליטה, לצד קושי להתמודד עם השינויים המהירים המתחוללים בגופן ובנפשן, כמו עייפות, תיאבון מוגבר, בחילות וכאבי גב.
  • שינויים הורמונאליים – אחת הסיבות העיקריות למצבי רוח משתנים במהלך הריון, הינה חוסר איזון הורמונאלי. שינויים אלו מקצינים את התחושות ואת תדירות התחלפות מצבי הרוח, מה שעושה את ההתמודדות הרגשית עם כל אחד מהמצבים שהוזכרו לעיל למורכבת עוד יותר.

להתמודד עם מצבי הרוח במהלך חודשי הריון

ראשית, חשוב לדעת כי התמורות הקיצוניות שמאפיינות את השליש הראשון נובעות בעיקר מגורמים הורמונאליים, דומות בעיקרון לתופעות קדם ויסתיות, ובדרך כלל כמעט בלתי נמנעות. יחד עם זאת, הקניית מודעות לשינויים אלו עשויה בהחלט לעזור בהתמודדות עימם ובקבלתם. כמו כן, תוכלו להירגע באמצעות מעקב עם מחשבון הריון, בידיעה שלאחר השבוע ה- 16 יפחתו באופן משמעותי תדירות ועוצמת מצבי הרוח המשתנים. מאידך, במשך ההיריון כולו מופיעים חששות ומתחים לקראת הבלתי ידוע, שמקורם אינו רק הורמונאלי אלא גם אישי או סביבתי. חששות מסוג זה ניתן להפחית באופן ניכר על ידי קורס הכנה ללידה, השתתפות במפגשי נשים הרות, או בעזרת טיפול זוגי או פרטני, קונבנציונאלי או אלטרנטיבי. כמו כן, פעילות ספורטיבית מתונה, תזונה בריאה ומאוזנת ותקשורות פתוחה עם בן הזוג והחברים הקרובים, עוזרות מאוד להתמודד עם מצבי הרוח והתחושות של תקופה זו.

תחושות בסוף ההיריון ולאחר הלידה

חודשי ההיריון האחרונים והחודשים שלאחר הלידה כרוכים אף הם בשינויים נפשיים בלתי מבוטלים.  חלקן של הנשים חווות התמסרות טוטאלית לתינוק ותחושת אופוריה, ומנגד לא מעטות חווות דכדוך שלאחר לידה. מדובר במצב טבעי שלרוב נעלם מעצמו עד שבועיים לאחר הלידה, ומאופיין ברגישות יתר לצד תחושות עצב, בדידות, מועקה ודאגנות יתר. יחד עם זאת, ייתכנו מצבים בהם הדכדוך מתמשך ומתגבר לכדי דיכאון בדרגות חומרה שונות. חשוב לזהות התפתחות דיכאון מוקדם ככל האפשר, ולקבל סיוע מקצועי על מנת להתמודד עימו בדרך הטובה והמהירה ביותר.

© 2020 Health Center Online