מידע מקיף אודות ניתוח אף

לפני שאתם קופצים למים, כדאי שתבינו במה מדובר. ניתוח אף כמעט ונחשב טרנד אופנתי, במיוחד בקרב מתבגרים. מדריך קצר יכול לשפוך מעט אור על הנושא, ולכוון להחלטה זו או אחרת אבל מתוך שליטה וידע ולא כלאחר יד.

ניתוח פלסטי לאף נחלק לשני סוגים: ניתוח 'סגור' וניתוח 'פתוח'. הטכניקה הסגורה שומרת על מבנה האף החיצוני בשלמותו, ולכן אינה מייצרת צלקות. בתהליך זה הרופא המנתח מתוודע לאנטומיה הפנימית באמצעות מימוש, והחתכים הפנימיים נעשים ברירית האף בלבד. תהליך הניתוח מתבצע שלב אחר שלב בזהירות, והתוצאות ניכרות באופן מידי.

הטכניקה הפתוחה מאפשרת ראייה ברורה של המצב האנטומי הפנימי באמצעות תוספת חתכים חיצוניים המאפשרים את ההרמה הנדרשת מעל שלד האף. ניתוח מסוג זה מאפשר התערבות עמוקה ומתאים למצבים שאינם מומלצים לטיפול על ידי טכניקה סגורה (לרוב לאחר ניתוח כושל, ניתוח בקצה האף, השתלת סינוסים ועוד). התוצאה האסתטית אינה מתבהרת בזמן הניתוח באופן מידי.

תהליך שגרתי לפני ניתוח

על הרופא המנתח לעדכן את המטופל באשר לתהליך הניתוח, יתרונותיו וחסרונותיו, ולוודא שהבין את הנאמר. כמו כן, המטופל יתבקש לחתום על מסמך המעיד שהבין ומעוניין לבצע את התהליך. מסמך זה יכול להגן על הרופא המנתח מתביעת רשלנות רפואית מצד המנותח, אך חשוב לציין כי תביעת רשלנות רפואית יכולה להתבצע גם לאחר חתימה על המסמך כאשר המנותח מצא לנכון לבצע זאת.

הרופא המנתח יבצע בדיקה חיצונית ופנימית של האף (סימטריות, עקמומיות ויושר, סטיות מחיצה, מצב הקונכיות באף, אורך ורוחב האף, רוחב הנחיריים, גודל גבנון ועוד). מעבר לאנטומיה נבדק האף גם מבחינות נוספות: הרמוניה עם שאר מבנה הפנים ויחסיות הולמת בין המרכיבים בפנים כגון המרחק בין השפה העליונה ולאף, גובה עצמות הלחיים, מבנה המצח ועוד.

ההדמיה הממוחשבת מאפשרת תמונת מצב קרובה למציאות לאחר הניתוח ולכן מהווה כלי משמעותי המקל על החלטת המטופל לכאן או לכאן. לא כל רופא מבצע הדמיה ממוחשבת בטענה כי הדמיה מסוג זה עלולה לפתח אשליה העלולה להתבדות. רופאים המציעים שירות זה טוענים כי המראה קרוב מאוד למראה הסופי, מרגיע את המטופל ומסייע להחלטתו.

מה לגבי ההרדמה?

הניתוח מתבצע לאחר צום מלא ובדרך כלל בשעות הבוקר. הניתוח יכול להתבצע לאחר הרדמה מלאה או הרדמה מקומית המלווה בטשטוש מאוד עמוק. הבחירה הינה בחירתו של הרופא המנתח בהתאם להעדפתו. הרדמה ככל הרדמה מלווה בסיכונים. היתרונות הם אלה העולים על שולחן הדיונים במקרה זה: הרדמה מקומית מאפשרת התייחסות למבנה הפנים משום שצינור ההרדמה המלאה אינו מוחדר לפה ומעוות את המראה. כך ניתן לחזות בשינוי ללא הפרעה כדי להגיע לתוצאות מיטביות.

תהליך ההחלמה

לרוב יונח על האף המנותח סד פלסטי שילווה את המטופל במשך שבעה ימים. סבירות שהכאב יורגש, אדמומיות רבה תתנקז באזור העיניים והאף, הנפיחות תכביד על הנשימה דרך האף וייתכן ניקוז של קרישי דם דרכו. מומלץ לנוח במשך השבוע ולאחר הורדת הסד ניתן לחזור לשגרה, אך לא מומלץ להרכיב משקפיים, להיחשף לשמש ולעסוק בספורט במשך שלושים יום. למרות שניתן לחזות בתוצאות הניתוח לאחר הורדת הסד, עדיין המראה המתקבל ילווה בנפיחות שעתידה לרדת לאחר 30-60 יום. לאחר שנה ניכרת לחלוטין התוצאה הסופית.

© 2020 Health Center Online