בוטוקס – כיצד פועלת השפעתו

משרד הבריאות מוצא את הזרקת הבוטוקס אפשרית ותקינה החל מגיל 65, אם כי ניתן בהחלט למצוא נשים וגברים צעירים יותר הבוחרים לבצע הזרקת בוטוקס בטענה כי יש קמטים וקמטוטים שניתן למנוע עוד לפני הכניסה לעשור השביעי של החיים. מדוע להמתין להחמרת המצב אם ניתן לשמר את הקיים ולמנוע את החמרתו? הבוטוקס משמש כיום כתחליף שלדעת רבים נחשב מוצלח לעומת שאר השיטות והטיפולים השומרים על מראה פנים חלק ומתוח.

בוטוקס- האם לכל קמט?

הזרקות בוטוקס אינן מיועדות לכל קמט. השיטה הפופולארית מתאימה אך ורק לקמטי ההבעה ובעצם לא לכולם. מנהל המזון והתרופות האמריקאי (PDF) טוען כי הזרקת הבוטוקס אינה מומלצת לקמטים סטטיים אלא לקמטי ההבעה הממוקמים בצדי העיניים (קמטי הצחוק), קמטי ההבעה שבסמוך לשורש האף וקמטי המצח (קמטי הכעס). השיטה אינה מומלצת לקמטי ההבעה של הפנים, בחלקם התחתון.

כיצד משפיע הבוטוקס על הקמט?

למעשה, השאלה המדויקת יותר לשאול היא: כיצד משפיע הבוטוקס על השריר האחראי על ההבעה? הבוטוקס "משתק" את חלק השריר בו הוא הוזרק. רעלן הבוטוקס מופק מחיידקים הנקראים Clostridium. במידה הנכונה הוא נמצא מסייע מאוד בתחום הרפואה האסטטית (מעבר לשימושים אחרים כגון הזעת יתר, כאבי ראש כרוניים – מיגרנות, טיפול במצבי פזילה אצל ילדים ובעיות רפואיות אחרות).

מה מבצע הבוטוקס בשריר?

פעילות האצטילכולין, המוליך העצבי האחראי על העברת המידע בין תאי העצב לשרירים הרצוניים, נחסמת כאשר רעלן הבוטוקס מוזרק למקום הרצוי. הפסקת הפעילות של מוליך עצבי זה משתקת את האפשרות ליצירת קמטים באותו אזור. לצורך העניין, אם מדובר בצדי העיניים, הרי שהאזור יתקמט פחות בכל מצב של הבעת רגש, ולכן הקמטוטים שכבר קיימים יהיו חלקים יותר וקמטוטים חדשים לא יתווספו, ואם כן, אז באיטיות מרובה. האזור נראה חלק יותר.

תהליך הזרקת הבוטוקס

נדרשות 10 עד 15 דקות לתהליך ההזרקה. לאחר כמה שעות ניתן להבחין בהבדל הוויזואלי, ולאחר 72 שעות ניתן להבחין בשינוי מהותי הרבה יותר. חשוב לציין כי תהליך ההזרקה חייב לחזור על עצמו כל 6-5 חודשים כדי לשמור על תוצאות מיטביות. מופע הקמטים על הפנים שב ומתחדש משום טבעיות היכולת האנושית להגיב במחוות מימיקה לסיטואציות, ואם אזור שריר ההבעה אינו 'מוקפא', הרי שהוא ממשיך לפעול וכתוצר לוואי, לייצר קמטים וקמטוטים.

הבוטוקס מוזרק באמצעות מחט מאוד דקה ועדינה ולכן הכאב, אם מופיע, הוא מינורי. חוסר הנוחות הקל, אם מורגש, ניתן לטיפול על ידי משחה המיועדת לאלחוש הנמרחת על אזור ההזרקה לפני תחילת התהליך. יום למחרת הטיפול ניתן לחזור למסלול העבודה, וההתנהלות השגרתית אינה נדרשת בשינוי.

המצודדים בהזרקת הבוטוקס מעידים על הצלחה מוכחת, על תהליך מהיר, על כאב ברמה מינורית ועל סיכונים נמוכים אם בכלל. חשוב לציין כי הטיפול אפשרי רק על ידי רופאים מוסמכים ומומלץ שיהיו בעלי ניסיון בנושא. אין הכרח שיהיו בעלי תעודת מנתח פלסטי, אבל הניסיון מועיל לביצוע מיטבי המקנה תוצאות נאות. אין ספק שהמראה במקרה זה הוא באמת כרטיס הביקור האיכותי ביותר של אותו רופא. במאמר מוסגר נוסיף כי טיפול שנעשה בארה"ב יכול להתבצע גם על ידי אחיות וקוסמטיקאיות. אבל אנחנו בישראל, לא?

© 2020 Health Center Online